Friday 12 March 2010

Arhitektuur

Et rohkem õppida ja õppida, valisin õppeplaani kursuse "History of Finnish Architecture". Ühe osana selle sooritamisest oli plaanis sõita bussiga mööda Helsingi rajoone ja tutvuda tüüpilise Soome (puit)arhitektuuriga. Bussis tuli olla hommikul kell 9, mis suuremal osal ka õnnestus. Õppejõud päris "Kas kõik on kohal", tudengid nägid iseennast kohal olevat ning vastasid kui ühest suust "Jah." Sõit võis alata. Enne suuremale tänavale pööramist siiski leidsime veel ühe eksinud tudengi kohtamispaiga poole jooksmas. Tema hämming oli päris märgatav, kui bussiga tal nina ees peatusime ning peale kamandasime. Kaaperdamine Soome moodi.

Asjast ka:
Arhitektuuri poolest eriti huvitavad on tänapäevased kirikud, mille välisosa näeb sageli välja nagu supermarket või kontorihoone. Sisevaated seevastu on isegi suhteliselt kiriklikud. Erilist blingblingi Soome kirikutes üldjuhul ei kohta.
Kirikuid ja muid hooneid tuuri kronoloogilises järjekorras:

Helsingi oma Kalamaja: Käpylä (Kottby). Elanike arv Käpyläs on umbes 7600. Suurem osa hoonetest on ehitatud 1920-ndatel mõttega lahendada lihtsate puumajadega pealinna korteripuudus. Hiljem ehitati Käpylässe ka olümpiaküla.


Vallila raamatukogu (1991)


Viikki kirik (2005)


Viikki elurajoon. Väga heas asukohas asuv väike majade kompleks. Sisehoovides jalutades ei saa arugi, et tegelikult oled suure liiklussõlme ääres, kus muuhulgas paikneb ka Helsingi ülikooli bioteaduste kampus, "Roheline kampus". Rajooni võiks nimetada ka "Linna sees põllu ääres".



Myyrmäki kirik (1984). Nagu pildilt näha, on kiriku sisevalgustid väga sarnased Vallila raamatukogu omaga. Tegelikult on ka nende kahe hoone arhitekt sama.


Meie kooli oma kabel (1957). Põles maha 1976, taastati 1978. Koht, kus on peetud mitmeid tudengite pulmi.

1 comment: